Chodský pes

Chodský pes (anglicky: Bohemian Shepherd) je české národní psí plemeno (oficiálně uznané od roku 1985).  Na nějaký čas bylo  ztraceno, ale díky velkému úsilí českých kynologů v čele s Ing. Findejsem se mohl pomalu od 80.let minulého století vracet do českých i zahraničních rodin. Cílem jejich práce bylo odchovat psa, co nejvíce podobného archivním vyobrazením, ale zárověň odlišného od jiných plemen a  se specifickými vlastnostmi, které jasně budou toto plemeno vyhraňovat. 

Typický vzhled chodského psa je dlouhá černá srst s pálením, která tvoří kolem krku hřívu. Psa řadíme mezi střední plemena svým vzrůstem. Okouzlí Vás jeho temperament, velká inteligence a učenlivost. Tito psi se hodí pro služební výcvik, výcvik záchranářský, agility, dogdancing, canisterapii ale i jako tažný či doprovodný pes. Skvělé výsledky má i při pasení ovcí. 

V dubnu 2019 bylo plemeno prozatímně uznáno Mezinárodní kynologickou federací (FCI), společně s pražským krysaříkem.


Vzhled


Chodský pes je středně velký ovčácký pes, má obdélníkový rámec a harmonickou stavbu těla. Ideální kohoutková výška je u psů 52 - 55 cm, u fen 49 - 52 cm. Krátké nohy jsou pro Chodské psy dalším typickým znakem. Váha se má pohybovat mezi 16 a 25 kg. Srst je dlouhá 5 - 12 cm, rovná, s hustou podsadou, díky ní je chodský pes odolný vůči povětrnostním vlivům. Typicky mají zbarvení černé s pálením. Rozložení znaků je pevně dáno standardem - nad očima, na lících, odkud přecházejí v klasický půlměsíc pod krkem, dále na hrudi a končetinách. Uši jsou krátké s bohatou srstí, blízko sebe nasazené a nesené, což dává chodskému psu ten správný výraz. Bohatá srst na hrudi tvoří tzv. límec. Má výborný čich a je mimořádně ostražitý.


Povaha

Chodský pes je temperamentní, živý, přirozeně sebevědomý, bez známek nervozity a vždy dobře ovladatelný. Je velmi učenlivý, proto je schopen i náročného výcviku. Je i dobrým hlídacím psem, lze ho využít i jako psa asistenčního či záchranářského. Stejně tak dobře ale může střežit stáda ovcí apod. Je silně citově vázán na svého majitele a jeho rodinu. Pro svou trpělivost a toleranci je skvělým společníkem pro děti. Vůči cizím lidem je zdrženlivý, ale při ohrožení svých blízkých nebo jejich majetku umí být ostrý. S jinými psy vychází dobře.

Zdraví

Chodský pes není plemeno, které by trpělo na dědičné choroby, ale od roku 1997 je zavedeno povinné rentgenování kyčelních kloubů. Jedná se hlavně o prevenci dysplazie kyčelního kloubu a jedinci se stupněm výše než II. jsou vyloučeni z chovu. Dalším nově povinně zavedeným vyšetřením pro možný odchov je testování alespoň jednoho rodiče na Dm (Degenerativní myelopatie ). Jinými dědičnými chorobami chodští psi zvláště často netrpí.

Zdroje:

Chodský pes a Pražský krysařík jsou prozatímně uznaní [online]. Českomoravský kynologická unie, 2019-04-29 [cit. 2019-05-01]. Dostupné online. 
ANTALÍKOVÁ, Silvia. Chodský pes na fotografii [online].
Pes přítel člověka, 2015-06-24 [cit. 2016-11-27]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-11-07. 
Historie plemene [online]. Klub přátel chodského psa [cit. 2016-11-27]. Dostupné online. Chodský pes [online].
Pejskař.cz [cit. 2016-11-27]. Dostupné online.
Standard plemene dle KPCHP 
PROKOPOVÁ, Iva. Vítají vás chodští psi [online]. Chodský pes [cit. 2016-11-27]. Dostupné online.